


Śląsk, którego nie ma (audiobook)









Śląsk, którego nie ma (audiobook) - Najlepsze oferty
Śląsk, którego nie ma (audiobook) - Opis
Śląsk: zapomniane obiekty industrialne, familoki, cmentarze, pałace...Jaką historię mogą nam opowiedzieć?
Gospodarczo XX wiek był dla Śląska czasem spektakularnego rozwoju i niezwykłej transformacji. Na początku stulecia schludne ulice miast i miasteczek tętniły życiem. Wspaniałe, majestatyczne kamienice i gmachy użyteczności publicznej wyrastały jak grzyby po deszczu. Rozwijał się przemysł, mnożyły się fortuny. W głowach miejscowych architektów powstawały śmiałe koncepcje modernizacji Katowic, Gliwic, Bytomia, Zabrza. Pomysły te pozostały jednak w sferze planów, politycznie bowiem XX wiek był czasem zawieruchy. Przyniósł dwie wojny światowe, przesunięcia granic, wielkie migracje. Zmieniło się wszystko, włącznie z własnością i przeznaczeniem miejscowych budynków. Niektóre z nich pozostały żywe, w ten czy inny sposób służyły kolejnym pokoleniom mieszkańców regionu. Inne popadły w zapomnienie i dziś straszą pustymi oczodołami okien i osypującym się ze ścian tynkiem.
Książka Kamila Iwanickiego stanowi próbę ponownego ożywienia tych fantomowych, zapomnianych miejsc. Kolejna po bestsellerowych Familokach pozycja w dorobku autora jest równocześnie opowieścią o ludziach, którzy niegdyś żyli na Górnym Śląsku; albo opuścili swój Heimat dobrowolnie, albo zostali do tego przymuszeni. To zbiór historii z różnych czasów, zapis dociekań autora, od lat badającego fenomen i specyfikę Górnego Śląska przez pryzmat geografii, przemysłu, architektury i społeczności, której poszczególni członkowie wywarli przemożny wpływ na charakter regionu. Znakomity pretekst do (...) więcej samodzielnego eksplorowania śląskich tajemnic, które wciąż czekają na odkrywców.
Oto ostatnie ślady Heimatu: zapomniane miejsca Górnego Śląska
O książce w mediach:
Onet.pl: Znikający Śląsk. Unikat na skalę całego kraju
Onet.pl: Do śląskiego Biura Rzeczy Zagubionych trafiła kawiarnia
Newsweek.pl: Wielkie wyburzanie Śląska. "Relikty niemieckiego kapitalistycznego wpływu"
Dziennik Zachodni: "Śląsk, którego nie ma" - nowa książka Kamila Iwanickiego, autora "Familoków. Śląskich mikrokosmosów". O tym, gdzie szukać śladów
Dziennik Zachodni: "Śląsk, którego nie ma". Mój sąsiad zmienił się z Ericha na Eryka, ale dziadek koleżanki został Edwardem
Dzieje.pl: "Punktem wyjścia było dla mnie opisanie Śląska, który właśnie przemija, przeminął albo nigdy do końca nie powstał"
Do Rzeczy: Górny Śląsk i Industria: nierozerwalnie ze sobą połączone
Śląska Opinia: Dlaczego i jak warto zwiedzać Śląsk? Jak powinniśmy dbać o dziedzictwo postindustrialne?
Radio JazzKultura:Rozmowa Agaty Kempy z Kamilem Iwanickim
Krótka historia jednego zdjęcia: 1973, Katowice, debiut nowego dworca kolejowego
Ebookpoint.pl/blog: Premiera "Śląsk, którego nie ma" - rozmowa z Kamilem Iwanickim
Spis treści:
Od autora
1. Czy stare miasto jest stare?
Rynek
Nowe stare miasto
Przeklęty Bytom
2. Na salonach
Paryż - Świerklaniec
Szombierki - Kopice
Moszna - Miechowice
3. Jak będzie w Tripolis?
Granica śląsko-śląska
Tripolis
Mistrz sakralnej architektury przyjeżdża do Hindenburga
Nowoczesna mobilność
4. Niezatarte żydowskie ślady
Biała
Susanna
Lola
Post scriptum
5. Niemiecka wyspa na Górnym Śląsku
Rudy
Schönwald
Bojków
6. Ściany mówią, cmentarze milczą
Spod tynku wychodzą ślady przeszłości
Odniemczanie
Cmentarze
3×TAK
7. Brutal z Katowic, Narzeczona Brutala i Jorguś
Brutal z Katowic
Narzeczona Brutala
Ostatni Brutal z Katowic
Jorg
8. Cegły z ostatniego familoka
Giszowiec znika
Kaufhaus burzą
Kolonia B - węglowa Atlantyda
Szkoda szkód górniczych
Koniec końca familoków
9. Znikające szyby i kominy
Ojciec industrii
Fabrikstrasse
Gdy przestanie bić serce kopalni
Bibliografi
Spis fotografi
O autorze: Kamil Iwanicki — silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. W swojej pracy opowiada o skomplikowanym dziedzictwie kulturowym regionu. Od ponad trzech lat jego obiektem zainteresowań pozostają kolonie robotnicze, które stają się punktem wyjścia do opowieści o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków. mniej
Śląsk, którego nie ma (audiobook) - Opinie i recenzje
Na liście znajdują się opinie, które zostały zweryfikowane (potwierdzone zakupem) i oznaczone są one zielonym znakiem Zaufanych Opinii. Opinie niezweryfikowane nie posiadają wskazanego oznaczenia.